Диви животни
Внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на екземпляри от разред примати и на диви котки, с изключение на зоологически градини и спасителни центрове е забранено в България.
Собственикът на други диви животни, отглеждани извън зоологически градини, центрове за отглеждане и размножаване на защитени видове животни, спасителни центрове и бази за интензивно стопанисване на дивеч е задължен да ги регистрира в Регионалната инспекция по околната среда и водите в 14-дневен срок от придобиването им.
Забранено също така придобиването и отглеждането на защитени животински видове по чл. 37 и 47 от Закона за биологичното разнообразие. Отглежданите видове се отнемат в полза на държавата, когато няма специално разрешително от Министерството на околната среда и водите.
Хората, които участват в търговията с диви животни и в отглеждането на живи животни и растения, са законно задължени да се погрижат за екземплярите, които притежават, за да предотвратят:
• ненужна смъртност и страдание сред живите животни;
• увреждане на местната флора и фауна от инвазията на екзотични видове;
• потенциални рискове за здравето чрез избягване на опасни и / или отровни екземпляри, или предаването на болести от животни на животни.
Законодателството относно хуманното отношение към дивите животните, инвазивните видове и безопасността на човека съществува на международно, европейско и национално равнище:
• Закон за ветеринарномедицинската дейност
• Закон за защита на животните
• Регламент (ЕО) № 1/2005 относно защитата на животните по време на транспортиране